Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
29 жовтня 2016 року в Одеському апеляційному адміністративному суді відбувся I Форум з актуальних питань адміністративного права та адміністративного судочинства, організований судом сумісно з Одеським осередком Ліги студентів АПУ.
До участі у даному заході були запрошені студенти вищих навчальних закладів України III - IV рівнів акредитації, що здійснюють підготовку студентів за юридичними спеціальностями. Також на лекторій завітали представники Херсонського осередку Ліги студентів АПУ.
З привітальним словом виступив заступник голови суду, суддя-спікер Олександр Джабурія, який освітив історичні аспекти становлення та розвитку адміністративної юстиції в Україні, у цьому контексті відзначив важливість для адміністративних судів того факту, що в ході проведення судової реформи в ст. 125 Конституції України закріплено, що в Україні з метою захисту прав, свобод та інтересів людини у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди, в той час як інші юрисдикції в Конституції не зазначені. Це є важливим шагом держави та Верховної Ради, адже саме через адміністративні суди український народ все-таки буде контролювати органи державної влади в державі. Важливою ознакою сучасної правової держави, тобто держави, яка законодавчо та практично забезпечує судовий захист прав і свобод як громадян, так і юридичних осіб, є інститут адміністративної юстиції. Досвід країн, у яких тривалий час вже функціонує адміністративна юстиція, свідчить, що вона є одним з найбільш ефективних механізмів захисту прав і свобод людини, зокрема, від незаконних або необґрунтованих утисків публічної влади.
Суддя-спікер Одеського апеляційного адміністративного суду Ніна Вербицька у своєму виступі зробила загальний аналіз норм адміністративного законодавства щодо повноважень адміністративних судів , строків звернення до адміністративних судів та порядку здійснення судочинства. Торкнулась питань відокремлення адміністративного судочинства від інших видів судочинства, зазначивши, що особливості адміністративного судочинства зумовлюються саме специфікою його завдань та предмета регулювання. Наостанок, звертаючись до молодої правової спільноти, суддя-спікер зазначила, що суттєві зміни в суспільстві можливі тільки із зміною правосвідомості кожного окремо взятого громадянина.
У нинішніх кризових умовах держава як ніколи потребує формування нового рівня правової культури: культури влади, яка б розуміла право як основний принцип своєї діяльності; культури громадян, які звертаються до норм права і закону для вирішення правових проблем, конфліктів, суперечок та подолання кризових явищ. А однією з необхідних базових умов цього є юридична поінформованість - наявність у посадових осіб та громадян знань про права, обов'язки, передбачені законом норми. Джерелом таких знань повинна стати правова інформація, яка здійснюватиметься як різноманітними асоціаціями правників, так і судовими органами в тому числі.
На I Форумі з актуальних питань адміністративного права та адміністративного судочинства, суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Олександр Кравець виступив із інтерактивною презентацією теми: «Проблеми розмежування юрисдикції в Україні», в якій основний акцент було зроблено на практику Європейського суду з прав людини.
Підводячи підсумок, Кравець Олександр вказав, що в рамках реалізації Судової реформи в Україні, необхідно внести законодавчі зміни, залишивши тільки один орган, повноважний офіційно тлумачити Закони України, в тому числі процесуальні, що визначають підсудність тих чи інших справ - розгляд Великої палати ВСУ. Розмежування юрисдикцій за характером правовідносин, є більш складним, ніж за суб'єктним складом, широке використання якого могло б істотно спростити доступ до правосуддя.
Участь в заході, організованому ОААС спільно з Одеським осередком Ліги студентів АПУ, взяли провідні адвокати юридичної компанії «CLS» - Олексадр Байдерін, Денис Майборода та Олексій Трощеновський, які розповіли про дискреційні повноваження суб’єктів влади: свобода розсуду чи шлях до свавілля чиновників.
В свою чергу, адвокат Роман Бондарев висловив основні позиції щодо захисту прав вкладників у спорах з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та актуальні питання визначення підсудності.
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Наталія Бжассо поділилася досвідом з питання забезпечення позову в адміністративному процесі.