Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
17-18 березня 2016 року у Києві відбувся IV Міжнародний судово-правовий форум «Судова реформа: стан та напрями розвитку», організований Верховним Судом України, газетою «Юридична практика» спільно з Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка. У заході взяли участь понад 70 вітчизняних та іноземних юристів найвищої кваліфікації, які обговорили найбільш актуальні проблеми судової реформи, а саме:
1. Питання удосконалення конституційного регулювання правосуддя.
2. Реалії та перспективи запровадження судового прецеденту в Україні.
3. Шляхи і механізми регулювання процесуального законодавства, особливі механізми кримінальної відповідальності.
4. Податкові спори та спори, що виникають із зобов’язальних правовідносин, інтелектуальні спори, справи про банкрутство.
У заході від Одеського апеляційного адміністративного суду прийняв участь суддя Олександр Кравець – член Правління Асоціації Розвитку Суддівського самоврядування України, який підняв питання співвідношення принципу офіційного з’ясування обставин поєднаного із принципом призумції правомірності дій платника податків із положеннями п. 44.6 ст. 44 Податкового Кодексу України, яка проголошує: якщо документи платника податків були подані після прийняття податкового повідомлення-рішення, то вони не можуть бути прийняті ані податковим органом, ані судом.
Учасники дискусії наголосили, що положення статті є основоположними при розгляді вказаної категорії справ, але можуть враховуватись із застереженням тільки якщо платник податків об’єктивно не мав можливості подати документи до податкового органу під час перевірки або донарахування податків та зборів. Вищезазначене збігається з точкою зору Олександра Кравця.
Крім того, обговорювалась практика Верховного Суду України, а саме постанова від 26.01.2016 року по справі № 2а-15327/12/2670 за позовом ТОВ «Інбуд-ХХІ», згідно з якою статус фіктивного підприємства, встановлений вироком суду, який набув законної сили є несумісним із легальною підприємницькою діяльністю, навіть за формальним підтвердженням документами.
Обговорювалося питання що реальна господарська операція здійснена фіктивним підприємством не може бути підставою для формування податкового кредиту, що по суті відрізняється від практики Європейського Суду з прав людини (справа «Булвес» АД проти Болгарії та «Інтерсплав» проти України). Про що суддею ВСУ Кривендою О.В. було зазначено, що судове рішення від 26.01.2016 року стосувалось конкретної справи, де печатка фіктивного контрагента зберігалась у приміщенні підприємства що за рахунок вказаних операцій намагалося сформувати податковий кредит.
Під час форуму учасники заходу обговорювали низку важливих тем та мали можливість ознайомитися з європейським досвідом.