Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
19 лютого 2016 року у Верховному Суді України відбулося спільне засідання представників органів судової влади України щодо підсумків роботи судів у 2015 році. До участі у спільному засіданні було запрошено голів та членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, ректора Національної школи суддів України, голову Ради суддів України, голову Державної судової адміністрації України, голів та заступників голів апеляційних судів України, представників законодавчої та виконавчої влади.
Одеський апеляційний адміністративний суд представляв заступник голови суду Джабурія Олександр Валентинович.
Під час заходу були проаналізовані підсумки діяльності судів за минулий рік. Основною метою зустрічі стало напрацювання рекомендацій щодо покращення здійснення правосуддя в Україні та інформування про свою роботу представників громадськості та ЗМІ. Обговорення результатів здійснення судочинства було здійснено через призму підвищення якості його здійснення, проаналізувавши виявлені недоліки та віднайти способи їх усунення – чи то силами самих судів, органів судової влади, чи то із залученням інших органів державної влади, у тому числі й суб’єктів законодавчої ініціативи.
У своїй доповіді Ярослав Романюк, зокрема, наголосив, що судова система, слідуючи загальному для всієї державної влади принципу підзвітності суспільству, повинна інформувати громаду про діяльність судів та стан здійснення судочинства. Аналізуючи відповідні статистичні дані, самі судді мають зробити висновки про позитивні й негативні тенденції в судочинстві, проаналізувати виявлені недоліки та віднайти способи їх усунення – чи то силами самих судів та органів судової влади, чи то із залученням інших органів державної влади, зокрема, й суб’єктів законодавчої ініціативи.
Аналізуючи показники робочого навантаження суддів, особливо на рівні місцевих загальних судів, Голова Верховного Суду України зауважив, що вони є такими ж високими, а тому знову наголосив на тому, що вирішення безспірних по суті вимог повинно бути виведене з-під обов’язкової юрисдикції суду, оскільки не судові органи, зокрема нотаріату, цілком здатні вирішувати такі вимоги не менш ефективно та якісно, ніж суд, до того ж – швидше та простіше.
Ярослав Романюк поінформував учасників зустрічі про роботу Верховного Суду України, наголосивши, що у 2015 році на розгляд до найвищої судової інстанції держави надійшло понад 11 тис. заяв про перегляд судових рішень, що у 10,2 рази більше, ніж у 2014 році. Це, зокрема, зумовлено тим, що з 28 березня минулого року учасники судового процесу отримали можливість безпосередньо звернутися із такою заявою до Верховного Суду України.
Про стан здійснення судочинства загальними судами доповів Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько.
Доповідаючи про стан здійснення судочинства у 2015 році господарськими судами, голова ВГСУ Богдан Львов поінформував, що спостерігається збільшення на 1,3% кількості звернень у спорах до місцевих господарських судів, порівняно з показником 2014 року, що свідчить про довіру суб’єктів господарювання до судів господарської юрисдикції, підвищення їх авторитету, намагання представників бізнесу вирішувати належним правовим способом спірні питання, що виникають у господарській діяльності.
На переконання Голови ВГСУ, працюючи в режимі постійних реформувань, господарські суди у 2015 році здійснювали якісний розгляд справ, забезпечували встановлення правової дисципліни між господарюючими суб'єктами, вивчали та узагальнювали судову практику, надавали методичну допомогу та рекомендаційні роз'яснення судам нижчого рівня з питань застосування законодавства під час розгляду справ господарської юрисдикції.
Завершуючи доповідь, Богдан Львов побажав колегам стабільного законодавства та стабільності в суспільстві.
Про стан здійснення судочинства адміністративними доповів заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан.
У обговоренні взяли участь виконуючий обов’язки голови Конституційного Суду України Віктор Кривенко, заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк та члени ВРЮ, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков та члени ВККС, Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв, керівництво Верховного Суду України, представники Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України та адвокатури.
(фото отримані на офіційному веб-сайті Верховного Суду України)