Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
14 грудня у Кловському палаці м. Києва відбувся Міжнародний форум Правосуддя «Судова реформа: підвищити довіру до суду та створити стандарти правосуддя в Україні».
Захід було проведено за ініціативи проекту «Відритий Суд» в партнерстві з Верховним Судом України та WNISEF в Україні.
Учасниками заходу стали представники проектів ЄС та USAID, органи державної влади, посли Австрії, Бельгії, Грузії, голови іноземних бізнес палат та Бізнес омбудсман України. Участь у роботі форуму прийняли також голови вищих, апеляційних та місцевих судів, юридичні фірми, а також визнані експерти у галузі права та керівництво вищих навчальних закладів.
Від Одеського апеляційного адміністративного суду до участі було запрошено заступника голови суду Джабурію Олександра Валентиновича та відповідальну за зв’язки зі ЗМІ Синявську Ірину Василівну.
З вітальними словами до учасників звернулися Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, менеджер програм місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund Ірина Озимок, керівник проекту «Відкритий Суд» Станіслав Батрин, д.ю.н., проф. Василь Кисіль та головний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Марк Сегал.
Як зазначив керівник проекту «Відкритий Суд» Станіслав Батрин, сьогодні важливо відійти від безвідповідальних заяв і створити стандарти правосуддя, які єдині для судді, прокурора та адвоката. Недотримання таких фахових стандартів має призводити до того, що такий представник правничої професії має бути позбавлений права займатися справою або обіймати посаду. Такий наслідок має бути невідворотним, і саме проект Відкритий Суд всеціло будується навколо уявлення суспільства про репутацію та історію кожної людини. Сама ж відео фіксація судових справ призводить до накопичення досьє роботи судді, прокурора, адвоката. Кожне відео з суду стає частиною ділової історії людини.
Під час форуму було обговорено стан реалізації судової реформи в Україні та забезпечення права на справедливий суд, шляхи підвищення довіри до суду, формат утвердження міжнародних стандартів судочинства, посилення незалежності судової влади в Україні.
У вигляді відеоматеріалів з залів судових засідань учасникам заходу було продемонстровано приклади негативного та позитивного правосуддя в Україні з висвітленням критичної поведінки суддів, прокурорів, адвокатів, яка відповідає або не відповідає стандартам професії. Відеоматеріали були отримані в результаті проведення конкурсу «Репортер Відкритого Суду» у період з жовтня по грудень 2015 року у рамках співпраці Верховного Суду України й проекту «Відкритий суд» Громадської організації «Відкрита Україна». Угоду про партнерство Верховного Суду України та ГО «Відкрита Україна» у проведенні конкурсу «Репортер Відкритого суду» було підписано на початку жовтня.
На переконання Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка, надавати можливість громадянам формувати власну думку про діяльність судової системи є вимогою часу. І це є, з одного боку, – одним із дієвих засобів підвищення рівня довіри до судів та суддів із боку громадянського суспільства, а з другого – удосконалення роботи судових установ.
Після першого етапу заходу, до обговорення було запрошено представників національної дискусійної палати. Володимир Василенко, д.ю.н., проф., Надзвичайний і Повноважний Посол України, суддя Міжнародного Кримінального Трибуналу з колишньої Югославії, виніс на обговорення питання боротьби з корупцією та посилення заходів кримінальної відповідальності за корупційні дії. Володимир Василенко запропонував прирівняти корупційні дії до тяжких злочинів, покарання за які слід відбувати у колоніях суворого режиму.
Заступник голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Станіслав Кравченко наголосив на необхідності сприянню відкритості судової системи, як запоруки підвищення рівня довіри до неї.
Президент Української іноземної юридичної колегії Данило Курдельчук переконаний, що Україна на шляху до перемін, а голова Вищого господарського суду України Богдан Львов закликав не очікувати змін у судовій системі, адже зміни вже відбуваються щоденно і виявив надію, що їх результатом стане відкритість та прозорість судової системи.
Під час наступного етапу зустрічі учасники обговорювали міжнародні стандарти правосуддя та шляхи підвищення довіри до суду.
Представниками міжнародної дискусійної палати, які взяли слово для виступу стали Голова Шаріатського комітету ДУМУ «Умма» в Україні Шейх ІМАД АБУ АР-РУБ Мустафа, Голова Британо-Української торгової палати Бейт Томс та бізнес омбудсмен України Альгірдас Шемета. Всі вони зійшлися у необхідності ефективного впровадження реформ у судовій системі.
Крім цього, в рамках Міжнародного Форуму Правосуддя 2015 було нагороджено переможців конкурсу «Репортер Відкритого Суду» та підписано угоду про партнерство між проектом «Відкритий Суд» та Вінницьким апеляційним адміністративним судом.