flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Обмін досвідом – шлях до розвитку

02 грудня 2015, 12:42

           01 грудня 2015 року Одеський апеляційний адміністративний суд (ОААС) з робочим візитом відвідав суддя 17-го округу штату Флорида Марк Спайзер. Зустріч провели  заступник голови ОААС Олександр Джабурія та керівник апарату суду Любов Белькова. До обговорення приєднався також директор Одеського регіонального відділення Національної школи суддів України Валерій Левенець. 

Під час зустрічі Марку Спайзеру та Валерію Левенцю провели оглядову екскурсію та ознайомили з організацією роботи ОААС.

Олександр Джабурія розповів про створення та розвиток адміністративної юстицію в Україні, зокрема зауважив, що завдяки створенню адміністративної юстиції гарантується не лише укріплення правопорядку в сфері управлінської діяльності, а й надано можливість окремому громадянину реалізувати свої права по відношенню до органів державної влади шляхом оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності. Крім того, Олександр Джабурія коротко розповів про юрисдикцію адміністративних судів та її розмежування з господарською.

Марк Спайзер поцікавився кількістю справ, що знаходиться у провадженні кожного судді та реалізації права кожного учасника судового процесу на апеляційне оскарження рішень.

В ході зустрічі учасники обговорили відмінності процедури прийняття на посаду та вимог до суддів апеляційних інстанцій США і України. Марк Спайзер, зокрема, зазначив, що повністю підтримує українську практику призначення на посади апеляційних інстанцій суддів місцевих судів, визначивши це позитивним фактором кваліфікації суддів.

Олександр Джабурія у свою чергу звернув увагу на високі вимоги до кваліфікаційного рівня суддів апеляційних судів США у зв’язку із застосуванням прецедентного права та необхідністю чіткого орієнтування у великій кількості законодавчих актів.

Далі зустріч продовжилася за участі суддів окружних судів Одеської, Херсонської та Миколаївської області. В рамках програми підготовки суддів окружних судів Марк Спайзер виступив з лекцією на тему: «Суддівська етика в Сполучених Штатах Америки».

Марк Спайзер розпочав свою кар’єру в 1972 році в якості адвоката в Комісії з цінних паперів в Вашингтоні, Округ Каламбія. В 1974 році працював прокурором Департаменту США юстиції та організованої злочинності в Нью-Йорку. 

 

В 1976 році отримавши ступінь магістра та попрацювавши в юридичній фірмі в Майямі, Марк Спайзер повернувся до Вашингтону для роботи адвокатом в Палаті представників конгресу США.

 

Згодом, повернувшись до Флориди 07 вересня 1982 року його обрано на посаду судді. На цій посаді Марк Спайзер працює 33 роки. В окрузі Форт-Лодердейл де він проживає працює 90 суддів, вони обираються населенням, строком на шість років.

 

Марк Спайзер виступив перед суддями окружних судів з лекцією на тему «Суддівська етика в США».

 

Значна увага під час зустрічі була приділена обговоренню американського досвіду обрання на посаду судді. Лектором зазначено, що суддівська етика в США являє собою сукупність правил поведінки судді та моральну свідомість суддівського корпусу.

 

Сучасне американське законодавство, що регулює професійну поведінку суддів, становить комплекс законодавчих і корпоративних актів. Кодекс поведінки суддів США встановлює широке коло правил, які охоплюють усі сфери життєдіяльності судді. У цьому Кодексі наведені вимоги у вигляді канонів:

-        суддя повинен контролювати свою позасудову діяльність з метою уникнення конфлікту в своїй службовій діяльності;

-        суддя повинен утримуватися від політичної діяльності;

-         суддя повинен підтримувати чесність і незалежність суддівського корпусу;

-         суддя повинен уникати порушень норм професійної етики.

 

Цими канонами окреслено поле діяльності судді, на якому не можуть виникати підстави для сумнівів щодо справедливості і неупередженості його рішень.

 

Разом з тим, лектор розповів, що в США є судді, які обіймаючи цю посаду вважають себе всесильними, але законодавство США швидко ставить їх на своє місце шляхом звільнення з посади.

 

Одне з питань, яке цікавило слухачів - це питанням щодо висловлення неповаги до суду,  Марк Спайзер стосовно цього висловився так: «Якщо особа проявляє неповагу до суду, будь то на словах, чи то в поведінці, то вона рішенням суду може понести покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести місяців».

По словам лектора, випадки образ на адресу суддів, прокурорів, адвокатів це рідкість.

Марк Спайзер з  радістю відповідав на питання, які ставили судді для переймання досвіду. На лекції відбувся жвавий діалог між лектором та суддями окружних судів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.