Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Згідно з Конституцією України права й свободи людини і громадянина захищають у межах відповідних процесуальних форм суди адміністративної, господарської, конституційної, кримінальної та цивільної юстиції.
У правовій державі судочинство ґрунтується на засадах, визначених її основним законом. Ці засади забезпечують права учасників судового процесу‚ гарантії їх реалізації в такий спосіб, щоб кожній зацікавленій особі створити реальну можливість для здійснення свого конституційного права на судовий захист. Отже, у правовій державі основні засади судочинства мають демократичні риси й загальну правозахисну спрямованість.
Так, до основних засад судочинства в Україні пунктом 7 частини третьої статті 129 Конституції України віднесено гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами. Це означає, що гласність і повне фіксування судового процесу технічними засобами є невід'ємними та обов'язковими складовими судового процесу в межах, установлених Конституцією України та деталізованих у спеціалізованому законодавстві.
19.06.2015 року у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду відбулося навчання з секретарями судового засідання стосовно вдосконалення знань Інструкції про порядок роботи з технічними засобами фіксування судового процесу (судового засідання). Навчання провела консультант відділу організаційно-методичної роботи та забезпечення діяльності керівництва суду Конончук А.В.
Конончук А.В. розпочала навчання з доведення загальних положень і основних термінів Інструкції про порядок роботи з технічними засобами фіксування судового процессу (далі-Інстукція). Зокрема були визначені наступні терміни: «фіксування судового засідання технічними засобами», «фонограма судового засідання», «архівна копія фонограми», «робоча копія фонограми», «журнал судового засідання», «секретар судового засідання», «архіваріус». Після розгляду теоретичних основ, лектор перейшла до розгляду практичної частини (технології і порядку здійснення) звукового запису. Були розглянуті питання фіксування судового процесу, порядку підготовки до звукового запису.
Було зазначено, що у разі необхідності секретар або інший працівник апарату суду звертається до судді з проханням звернутися до учасників судового процесу говорити голосніше для здійснення якісного звукозапису.
У разі виявлення ознак непрацездатності обладнання комплексу звукозапису секретар або інший працівник апарату суду доповідає судді про неможливість подальшого звукового запису судового засідання та повідомляє про це керівника апарату і адміністратора.
Порядок дій секретаря після закінчення судового засідання.
Конончук А.В. звернула особливу увагу слухачів на розділи 4, 5 Інструкції, а саме на порядок зберігання архівних та робочих копій фонограм.
Повністю був розглянутий розділ 7 Інструкції, що регулює питання створення архівних та робочих копій фонограм в апеляційному суді.
По завершенні навчання секретарі поставили питання та уточнення, був наявний жвавий діалог між лектором та слухачами.