Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
05 грудня 2014 року у місті Київ Національна школа суддів України спільно з проектом Ради Європи “Пакет невідкладних заходів для України” провела періодичне навчання суддів адміністративних судів з метою підвищення рівня кваліфікації на семінарі щодо права на свободу мирних зібрань відповідно до рішення Європейського суду з прав людини на тему: “Вєренцов проти України”.
Участь у заході від Одеського апеляційного адміністративного суду взяли суддя Лук’янчук Ольга Вікторівна та суддя Ступакова Інна Гаврилівна.
Вітальними словами семінар відкрили начальник відділу наукових досліджень проблем судочинства та його удосконалення Національної школи суддів України, кандидат юридичних наук, експерт Ради Європи Тетяна Фулей та керівник проекту Ради Європи “Пакет невідкладних заходів для України” Вікторія Гальпєріна.
Метою проведення заходу стало обговорення із суддями особливостей прав та свобод, які гарантовані статтями 8–11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та зосередження уваги на умовах виправданості втручання в такі права (“відповідно до закону”, законна мета, необхідність в демократичному суспільстві, дотримання балансу інтересів).
В якості викладача для проведення семінару було запрошено начальника відділу наукових досліджень проблем судочинства та його удосконалення Національної школи суддів України, кандидата юридичних наук, експерта Ради Європи Тетяну Фулей.
Робота під час семінару була побудована таким чином, що наявним був не лише виклад теоретичної інформації та обговорення, проте і робота суддів-учасників семінару у малих групах для застосування заслуханої інформації на практиці під час розгляду та винесення рішення по навчальним судовим справам.
Слід наголосити, що свобода мирних зібрань є одним із фундаментальних прав людини, визнаних світовою спільнотою та є одним зі способів реалізації права на свободу думки, слова, права на вільне вираження поглядів і переконань, права на свободу світогляду та віросповідання. Тому зосередження на тонкощах та проблемних питаннях забезпечення та обмеження цих прав та детальне вивчення цього питання є важливим на необхідним елементом забезпечення та охорони прав людини.
Під час семінару були детально розглянуті положення та поняття статті 11 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, зокрема пов’язаність з цінностями демократичного суспільства та зв'язок з правами, гарантованими статтями 9 та 10 вищезазначеної Конвенції, негативні та позитивні обов’язки держав, сфера дії статті 11 Конвенції в частині мирних зібрань.
Велику увагу було приділено загальним вимогам та проблемам визначення виправданості втручання у права, гарантовані статтями 8-11 Конвенції про захист прав та основоположних свобод.
Загалом під час семінару була також розглянута судова практика спорів щодо свободи мирних зібрань Європейського суду з прав людини та положення Конституції України.